Our Staff

One column layout

Sherfield School teaching staff are among the best teachers in independent schools in the UK.

From nursery school to pre prep, prep and seniors, your child will be at the centre of a tailored, all-round learning programme with our professional, encouraging teaching staff.

Sherfield teachers include English, Maths, History, Economics, Computing, Biology, Science, Latin, PE, Arts and Music experts who are experienced in curriculum and help your child achieve at the highest level.

Our small class sizes ensure our staff have the time and space to focus on each child’s unique talents and needs.

You are welcome to meet with our teaching staff to discuss education approaches and methods. Contact us here.

Senior Leadership Team

Nick Brain

 

Head Master

Christopher James-Roll

BSc (Hons), PGCE

Deputy Head

Greg Meakin

BSc (Hons), PGCE, MA Ed

Head of Prep, DSL Child Protection, Safeguarding, also EYFS and Enrichment

Emma West

 

Assistant Head Teacher - Assessment, Reporting and Recording

Rebecca Seamark

 

Assistant Head Teacher - Post 16 and Programmes

Duncan Page

 

Assistant Head Teacher - Pastoral

Teaching and Non-Teaching Staff 

Titus Anagho

 

Maths teacher

Stephen Anderson

 

Economics Teacher

James Bridges

PGCE, MA

Head of Computing

Tracey Brown

BA (Hons), PGCE

Head of Mathematics

Gemma Cross

BSc (Hons), PGCE

Head of Biology

Oliver Cross

BA (Hons), PGCE

English Teacher

Giovanni De Cillis

QTS, BA, PhD

Teacher of Science, Resident Boarding Tutor

Claire Holliman

BA (Hons), PGCE

Head of PCHE, Nutrition and Food Technology, Ad Vitam Paramus Leadership Coordinator

Lucy Hopkins Till

BA (Hons), PGCE

Latin Teacher (part time)

Matthew Johnson

BA (Hons), PGCE

PE, Games & Maths Teacher, Resident Boarding Tutor

Ryan Lock

BA (Hons), QTS

Director of PE & Games

Findlay Macmillan

BEd (Hons)

House Master, Games, English and EAL Teacher

Ben Marshall

 

Head of Design Technology

Zoe Neville-Harris

BSc (Hons), PGCE

Head of Sixth Form, Humanities Teacher

Darren Rampton

 

Head of Music

Raphaëlle Ranchin-Meakin

License (Montpellier), PGCE, MA

Head of Modern Foreign Languages

Christine Ransom

BA (Hons), PGCE

Spanish Teacher

Matthew Reynolds

BA (Hons)

Head of Performing Arts

Susan Russell

 

Head of Science

Helaina Salentino

BA (Hons), QTS

Head of Girls' Games, Resident Boarding Tutor (Maternity Leave)

Rosie Taylor

BSc (Hons), PGCE

Head of Geography

Nolan Virgo

 

Maths Teacher

Nick West

 

History Teacher

Alex Westwood

BSc (Hons), PGCE

Science Teacher 

Meredith Younger-Murray

TESOL, Grad Dip Ed Cert, BA (Hons), MA

English Teacher

 

Teaching Staff - Prep School (Years 3 - 8)

Louisa Attoe-Martin

BA (Hons), PGCE

Year 3 Teacher, Prep Languages Coordinator

Jane Brewer

 

Prep School SENCO

Craig Downer

BSc (Hons)

Head of Key Stage 2, Year 5 Tutor, Prep Science Coordinator

Jackie Fox

BA (Hons), PGCE

Year 4 Tutor, Prep Computing Coordinator

Clare Hicks

BA (Hons), PGCE

Prep Teacher

Louise Hight

 

Prep Teacher, Prep Art Coordinator

Gail Mortley

LRAM, ARCM, DipRAM

Prep Music Teacher (part time)

Mythili Royurru

BA (Hons), PGDip

Prep Teacher and Prep Geography Coordinator

Subject specialist teachers from the Senior School, teach Years 7 and 8 pupils in the Prep School.

 

Teaching Staff - Pre Prep (Reception Years 1 - 2) 

Marcia Farragher

BA (Hons), PGCE

Reception Tutor, Upper Foundation Stage Coordinator

Rocio Lisbona

Licenciatura (Zaragoza), QTS

Year 2 Tutor

Michelle Maggs

Fda Childhood Studies

Enrichment & Teaching Assistant

Sharon Roberts

BEd (Hons)

Year 1 Tutor

Heather Seaborne

BA (Hons), PGCE

Head of Pre-Prep, Year 2 Tutor

Kerry Walsh

BSc (Hons), QTS

Year 1 Tutor

 

Teaching Staff - Pre Reception

Natalie Coles

NVQ3

Pre-Reception Manager

Eirene Carter

NNEB

Pre-Reception Practitioner

Niki Lall

BEd

Pre-Reception Practitioner

Catherine Male

NNEB

Pre-Reception Practitioner & SENCO for Nursery and Pre-Reception

Claudia Cziganek

Montessori Diploma in Early Years Education

Pre-Reception Practitioner

 

Teaching Staff - Nursery 

Sandra Battershall

NVQ3, ILM First Line Management

Head of Nursery, Designated Safeguarding Lead for EYFS

Tracey Avery

NVQ3

Nursery Practitioner

Valerie Ball

 

Nursery Admissions & Tapestry Co-ordinator

Susan Demirel

CACHE Level 3

Nursery Practitioner

Sharon Driver

City & Guilds Family and Community Care

Nursery Practitioner

Julia Harding

NNEB

Nursery Practitioner

Melanie Hewson

NNEB

Ladybirds Room Leader

Breda Miles

NVQ3

Nursery Practitioner

Sarah Miles

Health & Social Care Level 3

Nursery Practitioner

Kim Steventon

CACHE Level 3

Caterpillars Room Leader 

Kelly Summers

BTEC Level 3 Diploma

Nursery Practitioner

Belinda Thompson

BA Early Years Education

Nursery practitioner

Philippa Treadgold

CACHE Level 3

Butterflies Room Leader

Sally Treadgold

NVQ3

Nursery Deputy Manager & Fireflies Room Leader

 

Teaching Assistants 

Carrie Johnson

 

Enrichment Assistant

Sophia Lucas

 

Senior SEN Coordinator

Michelle Maggs

 

Pre-Prep SEN Cordinator

Marion McCardle

 

Enrichment Assistant

Paul Smallman

 

Enrichment Assistant

Melanie Zeferework

 

Enrichment Assistant

 

Non-Teaching Staff

Berna Bouwer

Lead Inclusion Specialist

Timothy Brett

Estates and Facilities Manager

Claire Ferris

  Matron

Rachel Hanvey-Meyer

Receptionist and Breakfast Supervisor

Sally Holmes

HR Officer

Robyn Jones

Lead School Nurse

Adam Kail

Finance Manager

Tracy Leaver

Admissions

Adam Monger

Finance Assistant

Paula Pitter

PA to Head Master

Mark Rodgers

Resident Boarding House Parent

Nichola Rodgers

Resident Boarding House Parent

Elayne Rustom

Matron

Felicity Stringer

PA to Head of Prep and Deputy Head Master

Ailsa Wakley

Marketing

Amanda Wearing

School Nurse

Please contact the HR Manager for the full staff list which includes peripatetic music teachers, sports coaches and maintenance staff. 

Two column auto layout
Two column layout